Зустріч із подружжям Тихолозів під загальною назвою «Живий Франко, або Цілий чоловік» (відео)

 

2016 – Рік Івана Франка. Цьогоріч виповнюється 160 років із дня народження та 100 років із дня смерті автора «Каменярів» та «Мойсея», «Зівʼялого листя» та «Лиса Микити»… – і безлічі інших літературних шедеврів, наукових та публіцистичних праць, який здобув у памʼяті нащадків високе ймення «Українського Мойсея».

Травень – місяць Франкового відходу у вічність. 28 травня 1916 року, 100 літ тому, о 4-й годині пополудні він завершив свою земну дорогу, щоб навіки залишитись у своїх творах. Це час, коли нам належить не тільки віддати данину шани памʼяті одного з найвидатніших українців, а, передусім, пізнати його глибше й повніше, осмислити значення його титанічного творчого доробку та актуальність ідей.

З ініціативи кредитної спілки «Косівська» 22 травня в Косові, на Гуцульщині, у серці краю, який так любив Франко, куди майже щоліта навідувався, звідки черпав натхнення і де збирав фольклорні скарби, відбулася зустріч із подружжям Тихолозів під загальною назвою «Живий Франко, або цілий чоловік». Львівські франкознавці Наталя і Богдан ТИХОЛОЗИ вже понад 20 років студіюють життєтворчість Івана Франка. Вони – кандидати філологічних наук, старші науковці, доценти Львівського національного університету імені Івана Франка, автори численних статей та кількох книг з українського літературознавства (передусім франкознавства), творці науково-просвітницького інтернет-проекту ФРАНКО:НАЖИВО / FRANKO:LIVE ©, мета якого – популяризація постаті, творчої спадщини та ідей Івана Франка як національного символу («бренду») України.

«Ми прагнемо розповісти про ЖИВОГО Франка ЖИВОЮ мовою для ЖИВИХ людей, а не про пам’ятник із високого постаменту (при всій повазі до пам’ятників), – розкриває свої наміри франкознавче подружжя Тихолозів. – Відкрити для себе і для тих, хто цього хоче , Франка справжнього, цілісного і цікавого – «ЦІЛОГО ЧОЛОВІКА» з його «плюсами» і «мінусами», гріхами й чеснотами, радощами й стражданнями, проте без фальшивого пафосу і ювілейного єлею. Але й без упередженого, тенденційного очорнення чи міщанського заздрісного смакування його хиб і невдач». Це, як ніколи, доречно в часі Франкового ювілею, його «великих роковин».

Богданом та Наталією Тихолозами було виголошено дві інтерактивні лекції з мультимедійним супроводом:

  • Богдан Тихолоз. УКРАЇНЕЦЬ, ЩО СТАВ ГЕНІЄМ (Іван Франко: історія успіху)
  • Наталя Тихолоз. ДЛЯ ДОМАШНЬОГО ВОГНИЩА (родинні традиції Франків)

У першій лекції Богдан Тихолоз запропонував власні відповіді на важливі питання: як ковальський син із передгірʼя Карпат став відомим європейським інтелектуалом та духовним і політичним лідером своєї нації? Як йому вдалося зреалізуватися одночасно в багатьох галузях культури (як письменник, науковець, мислитель, політик та публіцист) та виконувати місію міжкультурного діалогу в центральній Європі зламу ХІХ‒ХХ століть? Які ідеї й концепції з його багатогранної спадщини зберігають свою актуальність і дотепер?

Наталя Тихолоз розкрила таємниці сімейного життя Франків, оскільки переконана, що геній не існує у вакуумі, а живе в родині. Тимчасом родині тій дістається незаслужено мало уваги. Тож у Франків ювілейний рік, на її думку, варто згадати добрим словом і його найближчих, найрідніших, передусім – дружину й дітей. Відтак львівська дослідниця розповість про шлюб Івана Франка та Ольги Хоружинської, про чотирьох дітей-«Франчат» та їхню подальшу долю, взаємини в сімʼї та педагогічні концепції, родинні будні і свята, захоплення й секрети фамільної кулінарії (зокрема, буде оприлюднено низку ексклюзивних рецептів з кулінарних нотатників Ольги Франко, її доньки Анни та невістки Ольги).

Відео заходу

В рамках заходу проведено підсумок, оголошеного раніше кредитною спілкою «Косівська», конкурсу «Природа рідного краю» з посиланнями на відомі вислови І.Франка про природу для дітей від 10 років. Загалом було подано 56 робіт. В конкурсі взяли участь студенти ІІІ курсу Косівського училища прикладного декоративного мистецтва, вихованці Косівської дитячої школи мистецтв, Районного центру дитячої творчості, учні 11-ти сільських шкіл району. Кращими були роботи Гасюк Віолетти, Ілик Наталії та Ілик Валерії, Костинюк Тетяни, Мартищук Юлії, Пиптюк Вікторії, Романчук Вікторії, Кармаліти Федора, Костюка Назара та ще 11 дітей зі шкіл району. Всі вони відзначені подарунковими сертифікатами на придбання товарів у магазині «Талісман» (м.Косів) на 300, 200, 100 і 50 гривень та книгами «Усе про Карпати», «Дітям про Україну», «Іван Франко дітям». Всі інші учасники конкурсу нагороджені грамотами.

Спостережна рада і правління кредитної спілки «Косівська».

Share
 

Коментарів: 1

  1. […] З ініціативи кредитної спілки «Косівська» 22 травня в Косові, на Гуцульщині, у серці краю, який так любив Франко, куди майже щоліта навідувався, звідки черпав натхнення і де збирав фольклорні скарби, відбулася зустріч із подружжям Тихолозів під загально…. […]